Google Chrome 83 do të bllokoj linqet e pa sigurta | eklips.al
LAJME/fa-globe/ $type=complex$count=4$author=hide$cate=0 DOWNLOAD /fa-download/ $type=blogging$count=4$author=hide$cate=0 #btwcss

Google Chrome 83 do të bllokoj linqet e pa sigurta


Google po kërkon të mbrojë më tej përdoruesit Google chome që janë më pak të orientuar drejt sigurisë dhe programeve të siguris në paisjet e tyre, duke bllokuar linqe dhe faile të pasigurt në uebit.

Në një postim në blog-un e Sigurisë të Chrome, Joe DeBlasio tha se : "Të ashtuquajtura "shkarkime të përmbajtjes së përzier" (linqet dhe failet që janë HTTP në faqet HTTPS) shihen nga Google si një rrezik sigurie dhe privatësie për këdo që përdor Google Chrome për të shfletuar Internet."

Hapi i parë për këtë plan bllokimi të përmbajtjes së përzier vjen në versionin 82 të Chrome, i vendosur të dalë në prill. Ekzekutimi i skedarëve (të tilla si exe) të shkarkuar nga burime të pasigurt do të shfaqin një paralajmërim për të njoftuar se linku është i pa sigurtë. Në versionin 83, ato do të bllokohen tërësisht nga shfletuesi. Ndërsa në versionin 86, të gjithë skedarët e shkarkuar përmes burimeve http të gjetura në faqet e internetit https (përfshirë imazhe, audio, videot dhe tekst) do të bllokohen nga Chrome.

Kjo nuk do të ndikojë akoma në Chromium ose shfletuesit e tjerë të uebit që janë ndërtuar prej tij siç është Microsoft Edge i ri . Shfletuesit e tjerë të internetit që nuk mundësohen nga Chromium, siç është Ikona Mozilla Firefox , gjithashtu do të vazhdojnë të mbështesin shkarkimin e skedarëve nga burime HTTP faqet e internetit.

www.eklips.al

Eklips.al ne youtube
Name

AGD,56,Albania Graphic Design,55,AR,3,Blur,1,Counter Strike,2,download,6,eklips.al,276,EklipsAL,1,eklipsin,1,GAME,3,GIF,2,Grand Theft Auto,1,GZA,34,Kompjutera,14,Laboratori.al,2,Lajme,170,MAKINA MOTORRA,16,MobileApp,2,Need for Speed,1,Paisje e Software,66,photoshop,3,Pro Evolution Soccer,1,Pyet eklipsin,54,Së shpejti,6,SHKARKO,3,Software,4,Teknologji,122,telefona,47,Tutoriale,55,video,72,wallpaper,7,
ltr
item
eklips.al: Google Chrome 83 do të bllokoj linqet e pa sigurta
Google Chrome 83 do të bllokoj linqet e pa sigurta
https://1.bp.blogspot.com/-hpIuZlIk5-s/Xkqo3x4j5iI/AAAAAAAAFPk/DkChi64GdlAKxQ4BhLz0uXLRSneOJI-EACLcBGAsYHQ/s1600/Google%2Bchome%2B83%2Bdo%2Bt%25C3%25AB%2Bbllokoj%2Blinqet%2Be%2Bpa%2Bsigurta%2B%2B%2Bwww.eklips.al.png
https://1.bp.blogspot.com/-hpIuZlIk5-s/Xkqo3x4j5iI/AAAAAAAAFPk/DkChi64GdlAKxQ4BhLz0uXLRSneOJI-EACLcBGAsYHQ/s72-c/Google%2Bchome%2B83%2Bdo%2Bt%25C3%25AB%2Bbllokoj%2Blinqet%2Be%2Bpa%2Bsigurta%2B%2B%2Bwww.eklips.al.png
eklips.al
https://www.eklips.al/2020/02/google-chrome-83-do-te-bllokoj-linqet-e.html
https://www.eklips.al/
https://www.eklips.al/
https://www.eklips.al/2020/02/google-chrome-83-do-te-bllokoj-linqet-e.html
true
521798252408112453
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Mëso më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo ju që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy