Pyetje : Si mund të ruaj me fjalëkalim skedarët dhe dosjet e mia në Windows? | eklips.al
#btwcss

Pyetje : Si mund të ruaj me fjalëkalim skedarët dhe dosjet e mia në Windows?

Për shkak se shumica e versioneve të Windows nuk përfshijnë një metodë të mbrojtjes së fjalëkalimeve të dosjeve dhe dosjeve, kjo faqe siguron hapa për të koduar skedarët dhe dosjet në vend. Për të mbrojtur me fjalëkalim skedarët dhe dosjet tuaja në Windows, duhet të përdorni një program të palëve të treta.

Këshillë: Para se të mbrosh fjalëkalimin për ndonjë dokument, mund të krijosh një kopje rezervë të skedarëve dhe dosjeve të mbrojtura jo me fjalëkalim në rast se harron fjalëkalimin në të ardhmen.

Microsoft Windows Vista, 7, 8 dhe 10
Për fat të keq, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 dhe Windows 10 nuk ofrojnë ndonjë veçori për mbrojtjen e fjalëkalimeve të skedarëve ose dosjeve. Duhet të përdorni një program softueri të palëve të treta për ta arritur këtë.

Nëse dëshironi të kodoni një skedar ose dosje, kjo mund të bëhet duke ndjekur këto hapa:

1) Zgjidhni skedarin ose dosjen që dëshironi të kodini.
2) Djathtas-klikoni skedarin ose dosjen dhe zgjidhni Properties .
3) Në skedën e Përgjithshme , klikoni butonin Advanced .
4) Kontrollo kutinë për opsionin " Encrypt content to secure data ", pastaj kliko OK në të dy dritaret.

Shënim: Nëse opsioni "Encrypt content to secure data" nuk mund të përzgjidhet dhe nëse nuk e shihni opsionin, mund të keni versionin Home të Windows, i cili nuk e mbështet këtë veçori. Është gjithashtu e mundur që hard drive ku skedarët janë të vendosura nuk është formatuar si NTFS , pasi kjo është një kërkesë për funksionin e kodimit.

Microsoft Windows XP Professional
Hapat e mëposhtëm për kodimin e files në Windows XP Professional aplikohen për përdoruesit të cilët janë duke përdorur një kompjuter që ka dy ose më shumë llogari. Nëse po përdorni një llogari të vetme, shihni seksionin e zgjidhjeve të tjera të sigurisë .
1) Zgjidhni skedarin ose dosjen që dëshironi të kodoni.
2) Djathtas-klikoni skedarin ose dosjen dhe klikoni Properties .
3) Në skedën e Përgjithshme, klikoni butonin Advanced .
4) Kontrolloni " Encrypt content to secure data ".
5) Kliko Apply dhe pastaj OK .

Shënim: Nuk do t'ju kërkohet të shkruani një fjalëkalim kur të kriptoni një dosje në Windows XP Pro. Megjithatë, llogaritë e tjera të përdoruesit në kompjuterin tuaj nuk do të kenë qasje në skedarët që gjenden në dosjen e koduar.

Microsoft Windows XP Home
1) Zgjidhni skedarin ose dosjen që dëshironi të kodoni.
2) Djathtas-klikoni skedarin ose dosjen dhe klikoni Properties .
3) Klikoni butonin Sharing .
4) Kontrolloni kutinë Bëni këtë dosje private .
5) Kliko Apply dhe pastaj OK .

Nëse keni nevojë të mbroheni me fjalëkalim ose të kodoni të dhënat që shpesh i përdorni, duhet të instaloni një program të palëve të treta që ju lejon të mbroni dosjet dhe dosjet tuaja. Më poshtë janë disa zgjidhje të lira dhe komerciale.

7-Zip - Një skedar pa pagesë dhe dosje zipping utility, e cila gjithashtu përfshin aftësinë për të mbrojtur me fjalëkalimin e skedarëve dhe dosjeve të zipped.
AxCrypt - Një shërbim i shkëlqyeshëm i kodimit falas që u mundëson përdoruesve të kodojnë të gjitha dosjet brenda një dosje dhe të mos lejojë ato fotografi të shikohen nëse nuk dihet një passphrase (password).
Folder Guard - Një version komercial i një softueri për mbrojtjen e fjalëkalimeve që ju mundëson të mbrojtni me fjalëkalim skedarët, dosjet dhe burimet e tjera të Windows.
Dosja e mbrojtur - Për një pagesë të vogël, është një program i shkëlqyer softuerik që ju mundëson të mbani dosjet me fjalëkalim.


Eklips.al ne youtube
Name

AGD,56,Albania Graphic Design,55,AR,3,Counter Strike,2,download,6,eklips.al,279,EklipsAL,1,eklipsin,1,GAME,3,GIF,2,GZA,35,Kompjutera,14,Laboratori.al,2,Lajme,171,MAKINA MOTORRA,14,MobileApp,2,Paisje e Software,67,photoshop,2,Pyet eklipsin,57,SHKARKO,3,Software,2,Teknologji,123,telefona,47,Tutoriale,58,video,75,wallpaper,7,
ltr
item
eklips.al: Pyetje : Si mund të ruaj me fjalëkalim skedarët dhe dosjet e mia në Windows?
Pyetje : Si mund të ruaj me fjalëkalim skedarët dhe dosjet e mia në Windows?
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjbCzTeZzTcq8w55QRlNVMoz3g8EYLjqJe1wQwZ2WvbWmcpoKdkfJ5BOxrOVnKbwFqFNe-pjL09zCvyNdrW_AfznZ0WSBvVFTxgwbHQbCBXBrvmMXHmKrQTipfcBXf2znzkbUR-hBfLXYqE/s1600/Pyetje++Si+mund+t%25C3%25AB+ruaj+me+fjal%25C3%25ABkalimin+skedar%25C3%25ABt+dhe+dosjet+e+mia+n%25C3%25AB+Windows++www.eklips.al.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjbCzTeZzTcq8w55QRlNVMoz3g8EYLjqJe1wQwZ2WvbWmcpoKdkfJ5BOxrOVnKbwFqFNe-pjL09zCvyNdrW_AfznZ0WSBvVFTxgwbHQbCBXBrvmMXHmKrQTipfcBXf2znzkbUR-hBfLXYqE/s72-c/Pyetje++Si+mund+t%25C3%25AB+ruaj+me+fjal%25C3%25ABkalimin+skedar%25C3%25ABt+dhe+dosjet+e+mia+n%25C3%25AB+Windows++www.eklips.al.png
eklips.al
https://www.eklips.al/2018/07/pyetje-si-mund-te-ruaj-me-fjalekalim.html
https://www.eklips.al/
https://www.eklips.al/
https://www.eklips.al/2018/07/pyetje-si-mund-te-ruaj-me-fjalekalim.html
true
521798252408112453
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Mëso më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo ju që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy