Microsoft ka vendosur 864 serverë nënujore | eklips.al
LAJME/fa-globe/ $type=complex$count=4$author=hide$cate=0 DOWNLOAD /fa-download/ $type=blogging$count=4$author=hide$cate=0 #btwcss

Microsoft ka vendosur 864 serverë nënujore

Si një lojtar i madh në tregun e infrastrukturës së re, Microsoft ka prioritet të gjejë mënyra më të mira për të ruajtur dhe fuqizuar makineritë e saj. Për këtë qëllim, tani është vendosur një qendër e të dhënave në shtratin e detit jashtë Ishujve Orknei në Skoci.

Ideja është pjesë e projektit Natick , një nismë për të identifikuar mënyra të qëndrueshme mjedisore për drejtimin e njësive të menaxhimit të të dhënave në shkallë të gjerë. Faza e parë, e cila filloi në 2014,  Microsoft-i ndërtoj një qendër të vogël të dhënash të zhytur që strehonte ekuivalentin e 300 kompjuterëve desktop dhe e zhytën atë në oqeanin, në shkurt të 2016 për të provuar nëse do të funksiononte.

Kjo anije operoj për gati katër muaj. Në fazën e dytë, e cila fillon këtë muaj, kompania ka të aftë 864 servera në 12 racks që është në madhësinë e një kontenieri standard 40-këmbë të gjatë të anijeve; është projektuar për të funksionuar për pesë vjet pa kërkuar ndonjë mirëmbajtje.


Pse të bëhen të gjitha këto përpjekje për të zbutur qendrat e të dhënave nënujore? Sipas Microsoft, ka të bëjë me efikasitetin e energjisë dhe transferimin e shpejtë të të dhënave. Kompania vëren se rreth gjysma e popullsisë së botës jeton brenda 120 miljeve të bregut, kështu që të jesh në gjendje të strehosh serverat pranë tyre mund të lejojë qasje më të shpejtë në shërbimet online. Së fundi, uji në oqean është vazhdimisht i ftohtë dhe kështu mund të kujdeset për ftohjen e qendrave të të dhënave pa shkaktuar kosto shtesë për balancën termike.

Kjo qendër e të dhënave do të monitorohet për 12 muajt e ardhshëm; studiuesit në Microsoft do të mbajnë një sy në faktorët si konsumi i energjisë, nivelet e lagështisë së brendshme dhe temperaturën. Kompania shpreson se përfundimisht do të përsosë këtë sistem të vendosjes së qendrave të të dhënave që janë më të lira.

Kjo nuk është hera e parë që Microsoft ka vënë infrastrukturën e saj nën nivelin e detit. Shtatorin e kaluar, ajo u bashkua me firmën Telxius të Telekomit të Spanjës dhe kompaninë spanjolle në Projektin Marea për të  vendosur një kabllo në detë prej 6 mijë kilometrash (~ 4.000 milje) në mes të Virginia Beach në SHBA dhe Bilbao, Spanjë, për të transmetuar të dhëna me shpejtësi në 160 terabitë për sekondë.

www.eklips.al

Eklips.al ne youtube
Name

AGD,56,Albania Graphic Design,55,AR,3,Blur,1,Counter Strike,2,download,6,eklips.al,276,EklipsAL,1,eklipsin,1,GAME,3,GIF,2,Grand Theft Auto,1,GZA,34,Kompjutera,14,Laboratori.al,2,Lajme,170,MAKINA MOTORRA,16,MobileApp,2,Need for Speed,1,Paisje e Software,66,photoshop,3,Pro Evolution Soccer,1,Pyet eklipsin,54,Së shpejti,6,SHKARKO,3,Software,4,Teknologji,122,telefona,47,Tutoriale,55,video,72,wallpaper,7,
ltr
item
eklips.al: Microsoft ka vendosur 864 serverë nënujore
Microsoft ka vendosur 864 serverë nënujore
Microsoft ka vendosur 864 serverë nënujore Si një lojtar i madh në tregun e infrastrukturës së re, Microsoft ka prioritet të gjejë mënyra më të mira për të ruajtur dhe fuqizuar makineritë e saj. Për këtë qëllim, tani është vendosur një qendër e të dhënave në shtratin e detit jashtë Ishujve Orknei në Skoci. Ideja është pjesë e projektit Natick , një nismë për të identifikuar mënyra të qëndrueshme mjedisore për drejtimin e njësive të menaxhimit të të dhënave në shkallë të gjerë. Faza e parë, e cila filloi në 2014, Microsoft-i ndërtoj një qendër të vogël të dhënash të zhytur që strehonte ekuivalentin e 300 kompjuterëve desktop dhe e zhytën atë në oqeanin, në shkurt të 2016 për të provuar nëse do të funksiononte. Kjo anije operoj për gati katër muaj. Në fazën e dytë, e cila fillon këtë muaj, kompania ka të aftë 864 servera në 12 racks që është në madhësinë e një kontenieri standard 40-këmbë të gjatë të anijeve; është projektuar për të funksionuar për pesë vjet pa kërkuar ndonjë mirëmbajtje. Pse të bëhen të gjitha këto përpjekje për të zbutur qendrat e të dhënave nënujore? Sipas Microsoft, ka të bëjë me efikasitetin e energjisë dhe transferimin e shpejtë të të dhënave. Kompania vëren se rreth gjysma e popullsisë së botës jeton brenda 120 miljeve të bregut, kështu që të jesh në gjendje të strehosh serverat pranë tyre mund të lejojë qasje më të shpejtë në shërbimet online. Së fundi, uji në oqean është vazhdimisht i ftohtë dhe kështu mund të kujdeset për ftohjen e qendrave të të dhënave pa shkaktuar kosto shtesë për balancën termike. Kjo qendër e të dhënave do të monitorohet për 12 muajt e ardhshëm; studiuesit në Microsoft do të mbajnë një sy në faktorët si konsumi i energjisë, nivelet e lagështisë së brendshme dhe temperaturën. Kompania shpreson se përfundimisht do të përsosë këtë sistem të vendosjes së qendrave të të dhënave që janë më të lira. Kjo nuk është hera e parë që Microsoft ka vënë infrastrukturën e saj nën nivelin e detit. Shtatorin e kaluar, ajo u bashkua me firmën Telxius të Telekomit të Spanjës dhe kompaninë spanjolle në Projektin Marea për të vendosur një kabllo në detë prej 6 mijë kilometrash (~ 4.000 milje) në mes të Virginia Beach në SHBA dhe Bilbao, Spanjë, për të transmetuar të dhëna me shpejtësi në 160 terabitë për sekondë. www.eklips.al
https://2.bp.blogspot.com/-ReLgcmz_H8U/Wx-LgpjCpnI/AAAAAAAADV4/aGYP4OMg66wHtveQHg9e6W1ygWtxjSsyQCLcBGAs/s1600/Microsoft%2Bka%2Bvendosur%2B864%2Bserver%25C3%25AB%2Bn%25C3%25ABnujore%2B%2B%2Bwww.eklips.al.png
https://2.bp.blogspot.com/-ReLgcmz_H8U/Wx-LgpjCpnI/AAAAAAAADV4/aGYP4OMg66wHtveQHg9e6W1ygWtxjSsyQCLcBGAs/s72-c/Microsoft%2Bka%2Bvendosur%2B864%2Bserver%25C3%25AB%2Bn%25C3%25ABnujore%2B%2B%2Bwww.eklips.al.png
eklips.al
https://www.eklips.al/2018/06/microsoft-ka-vendosur-864-servere.html
https://www.eklips.al/
https://www.eklips.al/
https://www.eklips.al/2018/06/microsoft-ka-vendosur-864-servere.html
true
521798252408112453
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Mëso më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo ju që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy